Realisztikus élményprogramok a sikerélmények, a készségek, képességek szolgálatában!
Itt készségeket fejlesztő játékokat
játszanak a kadétok, a résztvevők. Hogy milyen játéktípusokat játszottak? Néző, asszociatív, párhuzamos, kooperatív, közös játékokat, mint például a
konstruktív játékokból az építőjátékot.
Jogos a kérdés, egy katonás programban? Igen, hiszen például a túlélés témakörének funkcionális feldolgozása az életkori sajátosságoknak megfelelően az építőjáték nem más, mint a menedék vagy tutajépítés, ahol a gyerekek a természetben talált tárgyakat összeillesztik, építik, manipulálják. Megtervezik, előhívják a kreativitásukat, kitartanak, ugyanis összeborulás, szétesés esetén kezdik előröl. Ezen kognitív készségek a fizikai játékokkal kombinálva a nagy és finom motoros képességek fejlődésére ösztökéli nemcsak a fiúkat, de a lányokat is. Sőt magával ragadja őket, mert teremtenek, alkotnak, sikerélményt élnek meg.
Mi is volt a kitűzött célja a NEAO-KP- 1 - 2021/10-000728 azonosító számú
pályázatnak? S mindez, hogyan valósult meg?
A cél a gyermekek, az ifjúság nevelésében-oktatásában a hazaszeretet kialakítása kifejezetten civil programok keretében, életkori sajátosságoknak megfelelően differenciálva volt. Ennek a receptje/titka: szívből jövő katonás élménypontok, táborok, foglalkozások, interaktív élmények, amelyek a hazaszeretet talajában lévő magvak számára éltető vizet jelentenek a legnagyobb kánikulában, vagy fagyos időjárásban is!
Élményműhelyünk ezer fokon (akár pluszban
akár mínuszban) a katonás élményekkel megspékelt nyári táborainkban, doni
túráinkon, élménypontjainkon teremtő tevékenységek segítségével, a fiatalok
ráhangolódhattak a történelem, biológia, földrajz, fizika, kémia, zene,
testnevelés, média, magyar, francia órák különleges ízeire.
A programok szerkezete a mozgásaktivitásra épül, karöltve Magyarország
tájegységeinek valós megismerésével offline környezetben tematikus bontásban.
Ezen programszerkezetek mind a fizikai, mind a lelki egészség megőrzéséhez
hozzájárultak a pályázat segítségével létrehozott programok résztvevőiben.
Így sikerült hozzájárulni az autentikus katonai rendtartás szerinti koszorúzások celebrálásaihoz, a hadsírgondozási tevékenységek ellátáshoz, sőt egyéb feladatok megoldása is előtérbe kerülhetett újabb kihívások szintjén. Egyéb programokba való bekapcsolódások során a jövő generációjában a hazaszeretet attitűd kialakítására törekedtünk, ezen belül is arra, hogy a gyermek, az egyén hazájának földrajzát, természeti kincseit-adottságait, történelmét, kulturális, valamint épített örökségét megismerje, ez által Magyarországhoz kötődjön érzelmileg.
Az Egyesület tagjainak és a programjaink állandó szakmai fejlődését is biztosította a pályázat. Részvételi lehetőséget biztosított a különböző kadét, hagyományőrző szakmai konferenciákon. Hasznosulása nem pusztán a térségünkben történt, hiszen a kadétjainkkal a háború elől menekülőnek szervezett formában folyamatosan segítséget nyújtottunk a Kárpátalja-Ház, valamint a záhonyi határátkelő helyen lévő intézmények számára, mely önkéntes segítés szervesen az Egyesület céljai között szerepel, s mivel speciális eszközeink, tábori ágyaink, polifoamjaink, rajsátraink, fizikai erőnk, a kadétok nyelvtudása elengedhetetlen volt a helyzet enyhítésére, ezért mindent elkövettünk a segítségnyújtás során.
Mert a jót cselekedni kell nem beszélni róla!
Köszönjük Magyarország Kormányának, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nek, a Nemzeti Együttműködési Alapnak!